A projekt célja
Befogadó és alkotó találkozási pontot és közösséget létrehozni, amelyet kiállítások és kísérőprogramok erősítenek meg. Célunk alkotóink életminőségének javítása, személyiségük, kompetenciáik fejlesztése, közösségépítés. Önismeretük, kapcsolatépítési készségeik, szociális kompetenciáik megerősödnek, elszigeteltségük csökken. Mindez mobilizálja belső tartalékaikat, növeli önbizalmukat, érdekérvényesítő képességeiket.
Programunk a reintegráció és a kirekesztés elleni küzdelem terepe.
A kiállító-és alkotóhelyszínnek van egy sajátos atmoszférája, tevékenységi köre, felhívó jellege, amelyre mint lehetőségre és erősségre építeni tudunk. E miliőből fakadó eszköztárunkat kínáljuk fel az erre fogékony mentális zavarokkal élő személyeknek, önsegítő aktivitásuk felélesztéséhez.
Alkotóink értékteremtő képességeinek megismerése átformálja a közvélemény távolságtartó megnyilvánulásait a pszichiátriai betegekkel szemben. Programunk esélyegyenlőséget biztosít a pszichiátriai betegeknek.
A kirekesztés nondirektív utakon szűnik meg, a szemléletformálás a befogadott értékek által fenntarthatóvá válik.
A projekt részei
1. Művészetterápiás csoportok
Művészeti-művészetterápiás blokk: azon elv jegyében szervezzük, miszerint a pszichés sérülés többnyire együtt jár az érzelmek felborulásával, az önkifejezés gátoltságával és a kapcsolatrendszerek beszűkülésével, s hogy ezek a művészi élmény tapasztalásán keresztül (passzív befogadás) vagy cselekvő részvétellel (kreatív aktivitás), enyhíthetők és oldhatók.
Az alkotásokon keresztül könnyebben felszínre hozhatók problémák, melyek ezáltal érthetőbbek, tudatosabbak és kezelhetőbbek lesznek, a személyiségnek lehetősége nyílik önmaga újraértelmezéséhez.
Közös munkára és alkotó találkozásra várjuk mindazokat a pszichiátriai kórházakból távozó pácienseket, akik úgy gondolják a számukra vizuális önkifejezés hozzájárulhat személyiségük építéséhez, stabilizációjához, illetve megújításához.
A művészetterápiás csoportok alkalmai szerdán 14-16 óráig a Tárt Kapu Galériában.
Bővebben : Események / Művészeti műhely
2. Művészeti-grafikai hét
A 15 hetes terápiás munkát színesítjük 1-1 művészeti hét beiktatásával, ahol új technikákkal ismerkedhetnek meg a résztvevők, mellyel önkifejezési repertoárjukat és kreatív alkotó lehetőségeiket szélesíthetik (művészi munkán van a hangsúly)
3. Kiállítások
A védett átkelőt övezik a kiállítások, melyek bemutatnak egyéni utakat (1. kiállítás – Kopi Mundi Zoltán: Barváj-vonták találkozása címmel), alkotóközösségek sokfélségét és színességét (2. Országos nyári tárlat), a megközelíthetetlen világok megismerését (3.kiáll), az outsider art gyűjtemények fontosságát ( 4.), és a projekt terápiás-művészeti eredményeit (5.),
A projekt céljainak eléréséhez a kiállítások a mentális zavarokkal élők társadalomhoz való kapcsolódásának különböző készségeit erősítik meg, a legintenzívebben megjelenő sajátosságokat járják körül, fogják át.
A tárlatok által széles körben megismerhetővé válnak a mentális zavarokkal élők értékei, amelyek a velük kapcsolatos sztereotípiákat a legnagyobb mértékben oldják fel.
4. Tártlatvezetések
Interakciók, kötetlen, személyes beszélgetések, az alkotók bevonásával.
A tárlatvezetésekre ismertebb személyek felkérését tervezzük a projekt melletti demonstrálására (író, zenész, ismertebb a téma iránt elkötelezett szakemberek).
5. Kerekasztal-beszélgetések
Lehetőség nyílik magasabb, tudatosabb szintre lépni a társadalmi, a szakmai, művészeti, kulturális diskurzusban. Lehetőséget adnak tapasztalataink megosztására, új módszereink ismertetésére szakmabeliekkel és a szélesebb közönséggel.
A Védett átkelő NCTA-2015-11030-F számú projekt támogatója az EGT / Norvég Civil Támogatási Alap.
2016. JANUÁR 15-ig MEGHOSSZABBÍTOTTUK!