Belső Forrás, a Forrásház- Kispesti Szociális Centrum kiállítása

Megtekinthető: 2018. november 16. – 2018. december 31.

 

2018. november 16. péntek 18:00

A kiállítást megnyitja Vinczek György, Kispest egészségügyi, oktatási, kulturális, szociális ügyeiért felelős alpolgármestere.

Az átkelő Galéria új tárlatán a Forrásház-Kispesti Szociális Szolgáltató Centrum alkotóműhelyében készült alkotásokkal ismerkedhet meg a közönség. A Forrásház falain belül, ezen foglalkozások keretében, a hétről-hétre megélt élményeket dolgozzák fel a résztvevők. A kiállítás a kerületek szakmai intézményei, valamint lakói közötti együttműködést, szakmai párbeszédet kívánja elősegíteni.
A kiállításhoz karácsonyi jótékonysági vásár és adventi családi nap is kapcsolódik majd, melynek időpontjáról az Átkelő Galéria honlapján Facebook oldalán is tájékozódhatnak.

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!

Pap Erika pszichológus, szimbólumterapeuta tárlatvezetése a Védett átkelő c. kiállításon

vedett_atkelo_05

Szeretettel meghívunk minden kedves érdeklődőt Pap Erika klinikai szakpszichológus, szimbólumterapeuta tárlatvezetésére, a Védett átkelő című kiállításon, itt, a Tárt Kapu Galériában!

Időpont: 2016. április 18. hétfő 18:00 óra
Helyszín:Tárt Kapu Galéria/ Hőgyes Endre utca 2. földszint IV/TB 2., Budapest, 1092

A kiállítás a Védett átkelő projekt részeként a Norvég Civil Alap támogatásával jöhetett létre.

A kiállításról bővebben itt olvashat!

Védett átkelő projekt

meghivo_Hatartalan parbeszed

muveszetterapiaterapia 2016 TKG

A projekt célja

Befogadó és alkotó találkozási pontot és közösséget létrehozni, amelyet kiállítások és kísérőprogramok erősítenek meg. Célunk alkotóink életminőségének javítása, személyiségük, kompetenciáik fejlesztése, közösségépítés. Önismeretük, kapcsolatépítési készségeik, szociális kompetenciáik megerősödnek, elszigeteltségük csökken. Mindez mobilizálja belső tartalékaikat, növeli önbizalmukat, érdekérvényesítő képességeiket.
Programunk a reintegráció és a kirekesztés elleni küzdelem terepe.
A kiállító-és alkotóhelyszínnek van egy sajátos atmoszférája, tevékenységi köre, felhívó jellege, amelyre mint lehetőségre és erősségre építeni tudunk. E miliőből fakadó eszköztárunkat kínáljuk fel az erre fogékony mentális zavarokkal élő személyeknek, önsegítő aktivitásuk felélesztéséhez.
Alkotóink értékteremtő képességeinek megismerése átformálja a közvélemény távolságtartó megnyilvánulásait a pszichiátriai betegekkel szemben. Programunk esélyegyenlőséget biztosít a pszichiátriai betegeknek.
A kirekesztés nondirektív utakon szűnik meg, a szemléletformálás a befogadott értékek által fenntarthatóvá válik.

A projekt részei

1. Művészetterápiás csoportok

Művészeti-művészetterápiás blokk: azon elv jegyében szervezzük, miszerint a pszichés sérülés többnyire együtt jár az érzelmek felborulásával, az önkifejezés gátoltságával és a kapcsolatrendszerek beszűkülésével, s hogy ezek a művészi élmény tapasztalásán keresztül (passzív befogadás) vagy cselekvő részvétellel (kreatív aktivitás), enyhíthetők és oldhatók.

Az alkotásokon keresztül könnyebben felszínre hozhatók problémák, melyek ezáltal érthetőbbek, tudatosabbak és kezelhetőbbek lesznek, a személyiségnek lehetősége nyílik önmaga újraértelmezéséhez. 

Közös munkára és alkotó találkozásra várjuk mindazokat a pszichiátriai kórházakból távozó pácienseket, akik úgy gondolják a számukra vizuális önkifejezés hozzájárulhat személyiségük építéséhez, stabilizációjához, illetve megújításához.

A művészetterápiás csoportok alkalmai szerdán 14-16 óráig a Tárt Kapu Galériában.
Bővebben : 
Események / Művészeti műhely  

 

2. Művészeti-grafikai hét

A 15 hetes terápiás munkát színesítjük 1-1 művészeti hét beiktatásával, ahol új technikákkal ismerkedhetnek meg a résztvevők, mellyel önkifejezési repertoárjukat és kreatív alkotó lehetőségeiket szélesíthetik (művészi munkán van a hangsúly)

 

3. Kiállítások

A védett átkelőt övezik a kiállítások, melyek bemutatnak egyéni utakat (1. kiállítás – Kopi Mundi Zoltán: Barváj-vonták találkozása címmel), alkotóközösségek sokfélségét és színességét (2. Országos nyári tárlat), a megközelíthetetlen világok megismerését (3.kiáll), az outsider art gyűjtemények fontosságát ( 4.), és a projekt terápiás-művészeti eredményeit (5.), 

 A projekt céljainak eléréséhez a kiállítások a mentális zavarokkal élők társadalomhoz való kapcsolódásának különböző készségeit erősítik meg, a legintenzívebben megjelenő sajátosságokat járják körül, fogják át.

A tárlatok által széles körben megismerhetővé válnak a mentális zavarokkal élők értékei, amelyek a velük kapcsolatos sztereotípiákat a legnagyobb mértékben oldják fel.

4. Tártlatvezetések

Interakciók, kötetlen, személyes beszélgetések, az alkotók bevonásával.

A tárlatvezetésekre ismertebb személyek felkérését tervezzük a projekt melletti demonstrálására (író, zenész, ismertebb a téma iránt elkötelezett szakemberek).

5. Kerekasztal-beszélgetések

Lehetőség nyílik magasabb, tudatosabb szintre lépni a társadalmi, a szakmai, művészeti, kulturális diskurzusban. Lehetőséget adnak tapasztalataink megosztására, új módszereink ismertetésére szakmabeliekkel és a szélesebb közönséggel.

 A Védett átkelő NCTA-2015-11030-F számú projekt támogatója az EGT / Norvég Civil Támogatási Alap.

NCTA_tamogato_es_lebonyolito_logosor(3)

2016. JANUÁR 15-ig MEGHOSSZABBÍTOTTUK!

A Védett átkelő projekt legújabb tárlatvezetése, Tarr Hajnalka képzőművésszel

Magukba zart vilagok_Tarlatvezetes_Tarr Hajnalka(1)

A tárlat, melyen először láthatóak együtt magyar és német autista művészek alkotásai, a Mosoly Otthon Alapítvány 7000 darabos grafikai gyűjteményéből, és az autista művészeket összefogó akku – Autismus, Kunst und Kultur gondozásában álló alkotásokból válogat.

A magyar alkotások a Mosoly Otthon Alapítvány autista lakóotthonokban elérhető művészetterápiás programján születtek. Az országban egyedül ez a program biztosít művészeti foglalkozásokat kortárs művészeti szemlélettel, mely az autista személyek belső világának bemutatását és saját vizuális eszközrendszerük megerősítését támogatja.

A foglalkozás 2010-ben indult el, és jelenleg hat autistákat ellátó lakóotthonban érhető el Tarr Hajnalka képzőművész vezetésével. Az immár közel hétezer darabos rajzgyűjtemény is igazolja, hogy a művész saját, csakis önmagára jellemző világlátása teszi a rajzát megismételhetetlenné és értékessé.

Az akku e.V. 2010 júliusa óta működik Németország-szerte, felvállalva az autizmussal élő alkotók munkáinak népszerűsítését kiállítások, koncertek és felolvasások szervezésével, illetve a művészeti intézményekkel való együttműködés és hálózat kiépítésével.

Egy olyan társadalomban, ahol mindenki sokszínűsége egyenlően elfogadásra kerül, a kölcsönös megértésbe bele tartozik minden ember egyéni minőségének figyelembe vétele is. Mivel a művészet olyan eszköz, amellyel ezt a megértést hatékonyan elérhetjük, az akku e.V. az ú.n. outsider-művészetre koncentrál.

Bár a szektor egyre nagyobb nyilvánosságot kap, a hivatalos művészeti intézmények még mindig nem fogadták el teljes körűen; az akku e.V. ezen a helyzeten kíván változtatni a gyakorlati projektekkel.

„Az autisták jellemzően nem összefüggésekben gondolkodnak, hanem inkább képszerűen, ezért is fontos számunkra a művészetterápia. Az autista művészet éppen a sajátos karakterjegyeinek köszönhetően önálló művészeti területté nőtte ki magát, amelyet a meghökkentő tematika, egyedülállóan bravúros kompozíciók és tökéletes színérzék jellemzi” (Tarr Hajnalka)

https://www.facebook.com/events/1487668661538321/

A Védett átkelő projekt második tárlatvezetése Litván Péterrel!

Meghivó_Litván Péter tárlatvezetése_Tárt Kapu Galéria(4)

A Védett átkelő projekt első rendhagyó tárlatvezetése Dresch Mihállyal!

kopi plakat

Búcsúzó tárlatvezetés a Ferencvárosi anzix – Női art brut művészek kiállításon.

2014. május 22. 18 óra

Utolsó előtti este – Kötetlen beszélgetés, rácsodálkozás ezen a különlegesen szép és megérintő tárlaton.

Balassa Mária
Hajdúné Bojtörő Mária
Kerék Józsefné
Lábas Lajosné
Szőrös Viktória
Tompa Mária
Willmann Edit Teréz

Jelentkezni e-mailben lehet az info@tartkapugaleria.com e-mail címen.
Az esemény adományalapú.

Várunk minden érdeklőt szeretettel!

Willman Edit_Hópihe

Ferencvárosi anzix – Női art brut művészek című kiállítás tárlatvezetése

2014. május 6. 18 óra

Szeretettel meghívjuk a Ferencvárosi anzix – Női art brut művészek című kiállítás tárlatvezetésére május 6-án kedden 18 órára a Tárt Kapu Galériába!
Kötetlen beszélgetés, rácsodálkozás ezen a különlegesen szép és megérintő tárlaton.

Az esemény adományalapú.
Web: https://www.facebook.com/events/240686752790947/

Balassa Mária
Hajdúné Bojtörő Mária
Kerék Józsefné
Lábas Lajosné
Szőrös Viktória
Tompa Mária
Willmann Edit Teréz

Emlékeiket, álmaikat, személyes történeteiket színes világokban jelenítik meg. Így üzennek nekünk.
A hét női alkotóban közös, hogy a Ferencvárosban élnek, alkotnak és a társadalom sérülékeny csoportjaihoz tartoznak.

Várunk minden érdeklőt szeretettel!

Tárlatvezetés

Újabb tárlatvezetésére hívunk Benneteket, mely kiváló alkalom a Tárt Kapu Galéria alkotásainak közelebbi megismerésére, közös beszélgetésekre, rácsodálkozásokra!

A múltkori esemény nagyon jól sikerült, sok-sok közös gondolattal, érzéssel lettünk gazdagabbak!

Várunk mindenkit szeretettel:
Tóth Eszter, művészettörténész és Komáromi Erzsébet Katalin, textilművész, művészetterapeuta.

Kérünk, jelezd részvételi szándékodat e-mailben: info@tartkapugaleria.com
vagy telefonon: 06-70-77-12-341

Az esemény adományalapú.

https://www.facebook.com/events/366550313454135/